Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku Vesmír okolo nás

interaktívne zoznámenie s kozmom
Otvorené pri príležitosti 120. rokov od narodenia M. R. Štefánika

Teraz ste tu: Stefanik » Kozmonautika                                                                                  home astroportal.sk

Kozmonautika

Aj v minulosti ľudia snívali o vesmírnych cestách napríklad na Mesiac, neskôr o Venuši či Marse. Ale až v roku 1957 sa prvý krát podarilo umiestniť družicu na obežnú dráhu okolo Zeme. Onedlho prenikol do vesmíru aj človek. Po necelom polstoročí si už málokto všíma vypustenie ďalšej družice a pozornosť sa sústreďuje napríklad na výstavbu medzinárodnej vesmírnej stanice ISS a lety na Mars.

človek vo vesmíre
spacer

Prvé nahliadnutia nad atmosféru Zeme

Stručné zhrnutie prvopočiatkov výskumu blízkozemného prostredia. Na začiatku boli smelé sny o osídlovaní vesmíru. Od vypustenia prvého Sputnika a letu Jurija Gagarina poháňalo výskum vesmíru súťaženie medzi superveľmocami.

čiara

[Apollo - cesta na Mesiac]

Na začiatku 60. rokov XX. storočia vyhlásil americký prezident J. F. Kenedy projekt letu na Mesiac. 20. júla 1969 vstúpil človek po prvý krát na povrch nebeského telesa. Tu si povieme viac o tomto historickom dobrodružstve v dejinách ľudstva.

čiara

[Umelé sondy v Slnečnej sústave]

Od počiatku éry umelých sond sme sa dozvedeli o telesách Slnečnej sústavy omnoho viac ako za celé predchádzajúce storočia. Vďaka týmto dômyselným automatom môžeme dnes sledovať napríklad aktuálne počasie na Marse, alebo najnovšie snímky Jupiterových mesiacov.

                                                                                    home astroportal.sk  

Posledná zmena:
© 2000 Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku (napíšte nám)

counter