Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku Vesmír okolo nás

interaktívne zoznámenie s kozmom
Otvorené pri príležitosti 120. rokov od narodenia M. R. Štefánika

Teraz ste tu: Stefanik » Slnečná sústava » Planéty » Urán                             home astroportal.sk  

Urán

planéta Urán

Urán je siedma planéta od Slnka a podľa rozmerov tretia najväčšia. Je pomenovaný podľa gréckeho praboha Urana - vládcu nebies, ktorý sa zrodil bez otca z matky zeme Gaie, s ktorou splodil dvanásť Titanov. Najmladší z nich, Kronos (= Saturn) ho zvrhol z trónu a prehlásil sa za vládcu.

Urán je prvou planétou objavenou v modernej histórii. Spozoroval ho 13. marca 1781 William Herschel pri mapovaní oblohy. Planétu náhodne spozorovali mnohí hvezdári už predtým, ale nezistili, že ide o novú planétu, zaznamenávali Urán ako bežnú hviezdu. Prvý ho takto zaznamenal v roku 1690 John Flamsteed a priradil mu katalógové označenie 34 Tauri. Herschel planétu pomenoval na počesť svojho kráľa "Georgium Sidus", neskôr sa nazývala Herschel. Meno Urán navrhol Bode v súlade s pomenovaním ostatných planét podľa bohov antickej mytológie, ale názov sa zaužíval až od polovice XIX. storočia.

Urán s niektorými svojimi mesiacmi (koláž snímok Voyager 2)

Urán obehne okolo Slnka zhruba raz za 84 rokov. Je vzdialený od Slnka 2,87 miliardy kilometrov, teda 19,2 krát ďalej ako Zem. Urán ako jediná z planét má neobvykle veľký sklon osi k rovine obehu okolo Slnka. Je takmer kolmo sklonený, takže sa na svojej dráhe "kotúľa". Na každom póle je 42 rokov deň a rovnako dlho noc. Dosiaľ nie je uspokojivé vysvetlenie, prečo má planéta tak extrémny sklon osi.

Urán v číslach:

Rovníkový priemer: 51 118 km
Hmotnosť (Zem=1): 14,56
Dĺžka dňa: 17 h 14 m
Dĺžka roka: 84,01 r

Viac údajov...

Veľkosťou aj zložením patrí Urán medzi veľké planéty, spolu s Jupiterom, Saturnom a Neptúnom. Na rozdiel od prvých dvoch obsahuje jeho atmosféra menej vodíka (83% vodíka, 15% hélia a 2% metánu). Vďaka metánu vo vrchných vrstvách atmosféry je pohlcovaná červená farba a Urán získava charakteristickú modrozelenú farbu. Ako všetky veľké planéty, aj Urán má okolo seba prstence. Prvý krát boli pozorované počas zákrytu hviezdy Uránom ako niekoľko poklesov jasnosti hviezdy pred jej zakrytím a po jej výstupe spoza planéty. Voyager 2 ich existenciu potvrdil.

Okolo planéty obieha zatiaľ 15 pomenovaných mesiacov a najmenej 6 ďalších, zatiaľ s dočasnými označeniami. Desať ich objavila sonda Voyager 2. Názvy mesiacov sú podľa postáv zo Shakespeareových a E. A. Popeových diel. Najvýznamnejších je päť veľkých satelitov: Miranda, Ariel, Umbriel, Titania, Oberon.

postupne: Miranda, Ariel, Umbriel, Titania a Oberon

Dosiaľ navštívila Urán jediná sonda Voyager 2 začiatkom roka 1986. Vďaka vyvíjajúcej sa pozorovacej technike však môžeme planétu pozorovať pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu takmer rovnako dobre ako sondy.

Urán býva väčšinou pozorovateľný aj voľným okom či menším ďalekohľadom. Ak si ho chcete pozrieť na vlastné oči, môžete si jeho polohu nájsť pomocou niektorého z astronomických programov, alebo v astronomickej ročenke.

 

čiara

Pozri tiež...

čiara

Merkúr | Venuša | Zem | Mars | Jupiter | Saturn | Neptún |

                                                                                            home astroportal.sk  

Posledná zmena:
© 2000, 2001 Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku (napíšte nám)

counter